Arabada tork nedir, tork nasıl hesaplanır ?

Arabada tork nedir, tork nasıl hesaplanır ?

Tork nedir sorusunun cevabı beygir gücü demek olmadığını bilmeyen kaç kişidir ? Tork gücü ile beygir gücü arasındaki farkı yazımızın sonunda açıklayacağız. Öncelikle motorda tork nedir bir tanımını yapalım.

Tork Nedir ? Araçlarda tork ne işe yarar ?

Tork, en basit anlamıyla dönme kuvveti demektir. Yani bir cismin dairesel olarak hareket etmesini sağlayan kuvvet tork ile ifade edilmektedir.
Birim sisteminde tork Newton-Metre (Nm) olarak gösterilmektedir. Peki, otomobilde tork nedir ? Araçlarda motorlar dairesel bir şekilde çalışarak gücü iletirler.  Bu nedenle de motorun kuvvetinin ölçüsü torktur.

Otomobil satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok özellik vardır. Araştırma yapmayı seven sürücüler tüm teknik detaylara hakim olmaya çalışırlar. Bunlardan biri de otomobilin gücünü etkileyen torktur.

Genellikle beygir gücü zannedilen tork gücü otomobilin hareket edebilmesi için motorundan tekerleklerine iletilen döndürme kuvvetidir. 1 tork kaç beygirdir sorusunun karşılığı yoktur. Bir araç yüksek çekiş kuvvetine sahip olması, tork kuvvetinin de yüksek olduğunu gösterir.

Alçak devirde yüksek tork değerine sahip olan bir araç yüksek çekiş gücüne sahip olur. Yüksek tork değerine sahip araçlar ise üzerindeki yükü daha az yakıt ve daha iyi performansla taşımaktadırlar.

Araçlarda tork ne işe yarar sorusunun en net cevabı;

  • Hızlanma sırasında yüksek hızlara daha çabuk ulaşmasını sağlamak
  • Yokuştan çıkarken, yük varken aracın çekişinin düşmemesini sağlamak.
  • Başka bir faydası ise vites geçişlerinde ara hızlanmaları kolaylaştırmaktır.

TAVSİYE YAZILAR: Araba Travers Nedir ? Tüm Önemli Detaylar

Tork nasıl hesaplanır ?

Tork gücü döndürme anlamına gelir ve motordaki krank milinin bir dakikadaki dönüş sayısının karşılığıdır. Dönüşlerdeki az ya da çok miktar, aracın sahip olacağı çekiş gücünü gösterir. Bu kuvvet newtonmetre birimiyle ifade edilmektedir ve Nm kısaltmasıyla gösterilir. Bir aracın çekişinin yüksek olması, tork kuvvetinin de yüksek olduğu anlamına gelmektedir.
Bu da aracın ağır maddeleri rahatlıkla çekebileceğini, taşıyabileceğini gösterir. Bu sebeple kamyon, tır ya da traktör gibi araçların tork kuvvetleri daha yüksektir.
Tork gücü devir dakika bilgisi ile gösterilmektedir. 2.500 d/dakikada -250 Nm tork gibi. Yani Yüksek torka sahip olan araçlar, maksimum hıza daha çabuk erişmektedir.
Araçlarda tork ne işe yarar
Araçlarda tork ne işe yarar

Dizelde tork nedir ?

Dizel araçlardaki motorların piston kolu, diğer araçlara nazaran daha uzundur. Bu uzun kollar sayesinde yüksek dönüş kuvveti sağlanır ve dizel motorlar daha yüksek tork gücüne sahip olurlar. Böylece , aracın yakıt tüketiminin de az olmasını sağlamaktadır.

Daha fazla tork gücüne sahip bir dizel araç, benzinli araca göre gaza basıldığında hızlanır. Benzinli araçta ise düşük viteste gidilmek mecburiyeti vardır. Dizel motorlu araçlar düşük devirlerde oldukça yüksek çekiş gücü sağladığı için ticari araçlarda daha fazla tercih edilmektedir.

Torku yüksek arabalar nelerdir ?

Torku yüksek arabalar daha çok tır, kamyon gibi eşya taşınan ya da cip, SUV gibi engebeli zeminde kullanılacak araçları örnek verebiliriz. Mesela normal bir binek araç 180 Nm tork gücüne sahipken bir cip ya da SUV modelinde bu rakam 1000’lerle ifade edilmektedir.

Tork gücü ile beygir gücü arasındaki fark

Tork gücü ile beygir gücü arasındaki fark basitçe ; birinin hız diğerinin güçle alakalı kavramlar olmasıdır diyebiliriz. Tork gücü çekiş kuvveti, beygir gücü ise aracın hızıyla alakalıdır. Tork gücü ile hız arasında bir bağ yoktur.

Örnek vermek gerekirse, beygir güçleri aynı olan fakat farklı tork gücüne sahip iki aracı halat ile bağlayarak birbirlerini çektiklerini düşünürsek tork gücü fazla olan diğerini fazla çekecektir.

Beygir gücünün performansını aracın hız göstergesi üzerinden okumalıyız. Tork gücünü görmek için de aracın devir göstergesine bakmak gerekir. Araba yüksek hıza ne kadar az devirde çıkıyorsa, tork gücü o kadar fazla demektir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat