Arabada motor karter nedir ne işe yarar ?

Arabada motor karter nedir ne işe yarar ?

Karter nedir ne işe yarar , motorun içindeki parçaların sürtünmesini azaltmak amacıyla yağ deposu olan bölümdür. Karter aynı zamanda motor yağının depolanması yanında soğumasını sağlamaktır. Motor bloğunun altındaki bölümde yer alan karter siyah kapak şeklindeki parçadır ve bir çok civata ile vidalanmış durumdadır. Karterin aynı zamanda motorun alt tarafını tamamen kapattığından motoru yabancı cisimlerden koruyucu görevi vardır.

Karterin icinde ne var , Karter nasıl çalışır ?

Karterin çalışması : Karterde biriken yağ aracın çalışmasıyla yağ pompası tarafından emilir. Daha sonra yağ filtresine, krank milinin yataklarına ve eksantrik miline gönderilmektedir. Bu sıralamayı tamamlayan yağ tekrar başa dönerek karter içine düşmektedir.

Yağ pompası aracılığı ile kanallardan geçen yağ hareketli motor parçalarını yağlama görevini yerine getirmiş olur. Bu döngü araba durana kadar devam etmektedir. Araç durduğunda silindir kapağındaki yağ süzülüp tekrar kartere akmaya başlar. Karter nedir açıkladıktan sonra diğer detayları açıklayalım.

Karter hangi malzemeden yapılır ?

Karter son yıllarda genel olarak ; karbon fiber cam elyafı, Kevlar, vb. kompozit malzemelerden yapılır. Bunların dışında ise alüminyum veya çelik saçtan imal edilmektedir. Karter düz ve Boğazlı olmak üzere iki çeşittir.

Karter nedir ? Karter arızaları nelerdir ?

Karter delinmesi nasıl olur : Karter, aracın altında yer aldığından bir çok farklı sebeplere bağlı olarak delinip zarar görür ve arızalanır. Bunlar motor yağ kaçağı sebepleridir. Mesela kasislerde hızlı geçişlerde, yolların bozuk olmasında, taşlık bölgelerde, çukurlar, rögar kapaklarının yüksek olması gibi durumda aracın altı buralara değmesi veya vurması neticesinde yağ karteri delinebilir.
Aracın altı vurulduğunda inip motorun kartelini kontrol etmek her zaman yapılması gereken şeydir. Eğer yağ karteri delinmişse aracın kenara çekilerek bir usta çağırmak gerekir. Bu arızanın giderilmesi sadece karter değiştirilmesidir.
Karter tamir edilir mi?
Karter tamiri diğer işlemler gibi profesyonel kişiler tarafından yapılması elzemdir. Tamir söz konusu olmadığından yağ karteri tamiri değil, değişimi yapılmaktadır.

Sürücüler tarafından şikayet edilen başka bir durum ise Karter tapası yağ kaçırıyor olmasıdır. Bunun sebebi genellikle yağ değişimlerinde tapanın çok sıkılması veya tapanın değiştirilmemesidir.

Ayrıca tahliye tapası diş sıyırmaları da diğer arızalardandır. Tahliye tapasını takılırken vidanın düzgün şekilde oturtulması ve torklara uygun şekilde sıkılmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Karter Nasıl Sökülür Nasıl Temizlenir ?

Karterin sökülmesi için öncelikle motorun soğuması beklenmelidir. Çünkü sıcaklığından dolayı sökülmesi ellerin  yanmasına sebep olabilir. Karteri sökmeye başlamadan önce içerisindeki yağ boşaltılır. Bunun için de araç  kaldırılır tıpa açılıp yağın bir yere boşaltılması sağlanır.

Karteri sökmeye başlamadan önce içerisindeki yağ boşaltılır
Karteri sökülmesi için yağ boşaltılır ( karter  nedir ) 
Karter değişimi nasıl yapılır?

Yağın boşaltılmasından sonra karteri silindir bloğuna bağlayan vidalar sökülür. Karter ile motor bloğu arasındaki  conta alınır. Conta yeni model araçlarda sıvı olduğundan yeniden kullanılamamaktadır. Sıvı conta, birleşmenin daha kuvvetli olmasını sağladığından kullanılmaktadır.

Bağlantı cıvataları çapraz olarak torkla sıkılmaktadır. Yağ tapası yerine takılır ve motorun en üst kısmındaki yağ dolum kapağı açılıp,  motor yağı doldurulur.

Kullanılmış boşaltılan yağ, tekrar tercih edilmez. Motor yağı değişiminde yağ filtresinin de değiştirilmesi gerekir. Bunlardan sonra motor çalıştırılıp karterden yağ kaçağı olup olmadığı kontrol edilir. Tapadan yağ kaçağı tespit edilmesi halinde  yuvası ve dişleri tekrar kontrol edilir ve gerekirse tapa değiştirilir.

Karter söküldükten sonra, temizleyici sıvılarla (balata spreyi gibi) temizlenmekte ve basınçlı havayla kurutulmaktadır.

Ayrıca karter contalarının zayıflaması da yağ sızmalarına sebep olmaktadır.

Karter contası ne demek? Karter contası yağ karteri içerisinde bulunan yağın sızmasını engellemek için  kullanılan küçük bir parçadır.

Karterlerde kullanılan contalar genel olarak mantar veya özel conta kartonunun pres edilerek yapılan contalardır. Kalınlığı genellikle 1,5 – 2,5 mm arasındadır. Boğazlı karterlerde ise  3-5 mm. dir. Boğaz contaları malzemeleri mantar veya neopram denilen yapay lastikten yapılmaktadır.

Karter contasından yağ kaçağı varsa, civataların uygun olarak sıkıldığından emin olunmalı ve sıkılmalı. Kaçak devam ederse en baştan sökülüp tekrar conta-sıvı conta ve bağlantı işlemleri uygun olarak tekrar yapılmalıdır.

ÖZET: Karter nedir ?

ÖZET Karter nedir, karter arızası  Yağın depolanması ve soğumasını sağlayan bölüme karter denir. Genelde delinerek meydana gelen Karter arızası sonucunda motor yağsız kalacağından, piston-silindir-supap-krank-krank yatağı başta olmak üzere motora çok büyük zarar verebilir. Karter delinmesi durumunda, bir çekiciyle aracı servise çektirmek ve karteri değiştirmek gerekir.
Karter nedir, karter ne işe yarar ve karter arızası ilgili yazımız hakkında düşüncelerinizi lütfen yorum bırakarak bizimle paylaşın . Sağlıklı ve güvenli sürüşler dileriz.

 

 

 

 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat