Araba Travers Nedir ? Tüm Önemli Detaylar

Araba Travers Nedir ? Tüm Önemli Detaylar

Travers nedir sorusu özellikle yeni araç kullanmaya başlayan sürücüler tarafından sıkça sorulmaktadır. Travers ne demek sorusu başta olmak üzere ölçüleri, fiyatları, düzeltme işlemleri gibi bir çok detayı bir araya getiren bir yazı hazırladık. Yazımızın sonunda motor traversi ne işe yarar gibi sorular sormanıza gerek kalmayacak.

Travers nedir?

Travers nedirkısaca motor alt beşiği anlamına gelmektedir. Ön ve arkada olmak üzere iki tane olan Travers uçları işe aracın şaselerine çeşitli donanımlar ile bağlı parçalardır. Ayrıca travers araçta motor, şanzıman ve süspansiyon sistemi parçalarının sabitlendiği parça olarak da tarif edilmektedir. Kısaca araba traversi için birleştirici ve bağlayıcı bir göreve sahip diyebiliriz.

Otomobiller dışında benzer işlevi gören, trenlerde ve başka araç modellerinin de ray sistemlerinde bulunmaktadır.

Araç güvenliği için büyük önem taşıyan motor traversi zamanla geliştirilen ve her araca uygun olan bir parçadır.

Otomobil motorları farklı parçalarla çalıştığından bağlantılarının oldukça hassas ve hatasız olmasına özen gösterilmesi gerekir. Herhangi bir hata meydana geldiğinde parçaların doğru çalışmaması soncunda motor traversi devreye sokulur. Bu yüzden arabaların temel yapısını oluşturuyor diyebilir.

Motorun birçok parçayla birleşmesini sağladığından büyük önem taşıyan travers, ana şase ile aynı malzemeden üretilmektedir.

travers nedir araba
araba travers nedir

Travers burcu arızası nasıl anlaşılır?

Travers düzeltme veya değişim gibi işlemler için araçta sürüş esnasında titreme ya da motordan ses gelmesi gibi büyük arızalar olması gerekir ve hemen serviste kontrol ettirilmelidir. Ayrıca farklı pek çok sebeple de travers arızaları olması söz konusudur ve bu parçanın tamir edilmesi veya değişmesi şarttır.

Otomobillerde travers değişimine kolaylıkla karar verilmez. Traversin tamiri veya düzeltme işlemi için

  • Ağır darbe sonuncunda traverste eğilme, bükülme olması
  • Uzun süre kullanılan araçlarda eskime yıpranma olması Traverslerde de oksitlenmeye sebebiyet vermesi
  • travers burçlarında meydana gelen esneklik, boşluk oluşması ve bu yüzden burçların kopması.

Travers anlamını daha iyi kavramak adına travers arızasının nasıl anlamak gerektiğini bir kez daha belirtelim. Özellikle kasislerde, esneme durumlarında Burçlar veya direkt olarak kendisi ses yapıyorsa kontrol ettirmek gerekir. Araçlarda Travers nedir konusuna değişimi ile devam edelim.

Tofaş Kısa travers nedir?

Kısa travers konusu genellikle Tofaş kısa travers olarak daha fazla aranmaktadır. Kısa travers ne işe yarar sorusu başta olmak üzere aklınıza takılan bir çok detayın cevabını bu videoda bulabileceksiniz.

Traverse Ne demek ve Motor Traversi Değişimi

Traversin burçlarının aşırı aşınmasıyla oluşan boşluklar sonucunda araç sürekli sallanacağından motor ve şanzıman kulakları da gevşeme ihtimali yüksektir. Bu da motorda ve şanzımanında aşırı titremeye sebep olur. Bu yüzden travers bağlantılarının belli aralıklarla kontrol etmek elzemdir.

Travers düzeltme veya değişme işlemleri için kesinlikle profesyonel bir kişi ve ekipten yardım almak son derece önemlidir çünkü aracın en hassas parçasıdır diyebiliriz. Genel olarak motor traversi değişimi sırasıyla şöyle yapılır:

  • Araç lift ile kaldırılır.
  • Aracın yürüyen aksamındaki tüm parçalar tek tek sökülür.
  • Motor ve diğer ağır parçalar için vinçten destek alınır.
  • Alt şasi de ana şasiden ayırmaya engel olacak herhangi bir parça dahi var ise alınır ve tüm söküm işlemi tamamlanır.
  • Motor traversi değiştirilir.
  • Sökülen tüm parçalar tekrar dikkatli bir şekilde takılır ve Travers düzeltme veya değişim işlemi tamamlanmış olur.

Değişimde uyumlu parçaların kullanılmasına, parçalar sökülürken diğer alanlara zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Travers ölçülerine oldukça dikkat edilmelidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Motor traversi belki de aracın en hassas parçası konumundadır.

Araç parça değişimlerinde her zaman orijinal parça almanız önemlidir. Özellikle Tofaş motor traversi gibi parçalar kolay bulunmayabilir ama tüm parçaların araç ile uyumlu olması gerekir.

Motor Traversi Fiyatları

Travers nedir , motor traversi ne işe yarar ve travers düzeltme nasıl yapılır gibi soruların ardında şimdi de Motor Traversi Fiyatları konusuna değinelim.

Bilindiği üzere yedek parça alımları söz konusu olduğunda sabit bir fiyat belirtmek zor olmaktadır. Her marka aracın sistemi tasarımı ve bir çok etken bunu etkiler. Bu yüzden motor traversi fiyatlarının değişiklik göstermesi doğaldır. Her bayi kendi satış politikasını uyguladığı için Linea motor traversi fiyatı ile Tofaş motor traversi fiyatı arasında fark olacaktır.

Ancak fikir vermesi açısından motor traversi fiyatları ortalama 1.500 TL -8.000 TL arasındadır.

TAVSİYE EDİLEN YAZILAR :

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat