Araba Nasıl Hafifletilir?

Araba Nasıl Hafifletilir?

Araba Nasıl Hafifletilir? Ağırlık düşürmenin kolay bir yolu, yarış için daha uygun olan daha hafif versiyonlar ile otomobilin iç kısımlarını değiştirmektir. Arka koltukların ve yolcu koltuğunun çıkarılması ve kendinizinkinin hafif bir yarış koltuğu ile değiştirilmesi, ağırlığından neredeyse bir 100 kilogram çıkarır.

Elektrikle ayarlanabilen koltukların her biri ortalama 30 kilo ağırlığındadır ve kaybolan ağırlıktan nihai güç kazancı için çıkarılmaya değer.

Baskı Balata Ömrü Kaç Yıldır, bitik olduğunu nasıl anlarız?

Aracınızın içinden eşya çıkarıyorsanız, yine de sokak kullanımı için yasal olması gerektiğini unutmayın. Otomobilinizde modern düz lastikler varsa stepnenin sökülmesi bir seçenektir, ancak hava yastıklarının ve silecek motorlarının sökülmesi aracınızın yasa dışı olmasına neden olur ve güvenliğiniz için bir risk oluşturur.

Arabanızı soymak için size her zaman doğru şekilde tavsiyede bulunulabilir. Stereo veya klima olmadan yaşayabiliyorsanız, halıların yanı sıra bunları da çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Pedalı Liflere Yerleştirme

Mümkün olduğunca fazla ağırlık azaltma konusunda ciddiyseniz, Karbon Fiber ve GRP’yi (cam elyaf takviyeli plastik) çelik ve alüminyum kapı panelleri, bagaj kapakları, davlumbazlar ve çamurluklar yerine kullanın.

Karbon Fiber en güçlü ve en hafif alternatiftir, ancak oldukça pahalıya mal olabilir ancak fiberglas daha ucuz bir alternatiftir.

Maliyet, değiştirme hakkında iki kez düşünmenize neden olursa, yeni bir boya işinin tüm eziklerden ve darbelerden kurutulurken size kaça mal olabileceğini düşünün.

Karbon Fiber, dayanıklılığı ve ihtiyaç duyulması halinde iyi satış değeri nedeniyle cazip bir yatırım haline gelir.

Karbon fiber jantları düşünüyorsanız, kırılmalarını ve çarpışmada çatladığını ve tamir edilemez olduklarını, kırılmaları durumunda yüksek maliyetlere neden olduklarını bilin.

Öte yandan, alaşım magnezyum jantlar hafiftir, bu da motorun onları döndürmesini kolaylaştırır ve durdurma gücünü artıran hava akışına sahiptir.

Her değişikliğin, aracınızı üstün performans için optimize etmesini sağlayabilirsiniz. Neden kontrolü de iyileştirebiliyorken sadece hıza odaklanasınız?

Panel Değişimi

Arabanızdaki çelik panelleri karbon fiber ile değiştirmeyi tercih ederseniz, bir güvenlik kafesi eklemenizi öneririz. Araba söz konusu olduğunda, çelik ve alüminyum, kullanımda daha iyidir ve otomobilin yapısal bütünlüğünü korumak ve güvenliğinizi sağlamak için – özellikle de tüm kilo kaybından gelen hız ile – güvenlik kafesi size bir iyilik yapar.

Güvenlik kafesi eklemek, bir kaza olması durumunda sizi korur ve aynı zamanda güçlü kalırken iç kısımdan daha fazla metal çıkarabileceğiniz anlamına gelir.

Araba Nasıl Hafifletilir? Plastik Alternatifler

Cam pencereler aracınızın içini korur ve ayrıca arabanın aerodinamik faktörüne yardımcı olabilir. Ağırlık azaltmak ama aerodinamiği korumak istiyorsanız, bunun yerine Pleksiglas veya Perspex’i deneyin.

Camdan %50 daha hafiftir, bu da arabanızın diğer bölgelerine ağırlık verdiyseniz düşürülen ağırlığın rakamını yükseltir. Ancak ön camın güvenlik nedeniyle yerinde kalması gerekir.

Pleksiglas ve Perspex’in UV ışığı altında puslanma eğilimi olduğunu ve çizilmeye daha yatkın olduğunu, ancak yaklaşık 20 kilograma kadar bir ağırlık azaltımında olduğunu unutmayın. Arabanızı keyfi olarak kullanmıyorsanız yan camlar olmadan gitmek de bir seçenektir.

 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat