Araba hangi durumlarda yanar?

Araba hangi durumlarda yanar?

Araba hangi durumlarda yanar? Trafikte araçla hareket halindeyken en tehlikeli durum araç yangınları olacaktır. Araç yangınları diğerlerine göre düşünüldüğünde en tehlikeli yangın çeşididir.

Elimizde olmayan sebeplerle araç yangını baş gösterebilir. Aracın içinde, aracın etrafında olabilme ihtimali de vardır. Bu yüzden insan hayatını etkileyen tehlikeli bir yangın çeşidi olmaktadır.

Günümüzde yaşanan araç yangınlarının birçok sebebi olmaktadır. Bu araç yangınlarının sebepleri nelerdir? Bu sorunun cevabı birçok şekilde olacaktır.

Baskı Balata Ömrü Kaç Yıldır, bitik olduğunu nasıl anlarız?

Araba neden alev alır?

Peki, araç seyir halindeyken neden yanar? Araç yangınlarının birçok sebebi vardır. Ancak bunlardan en önemlisi motor bölgesinden çıkan yangınlardır. Motor bölgesinden çıkan yangınlar araç yangınlarının %59’unu oluşturur. Ayrıca araç yangınlarının çoğu akşam saatlerinde meydana gelmektedir.

Araçlarda elektrik sistemleri olduğu için bu elektrik sistemleri de araçların alev almasında en büyük etken olmaktadır.

Tabi ki bunların dışında olan ufak tefek etkenler olmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli etken elbette ki motor kısmıdır. Motor aksamları aşınmadan fazlasıyla yakından etkilendiği için ısınma oranı diğer akşamlara göre daha fazladır.

Ayrıca motor aracın en önemli parçasıdır. Bu parçanın alev alması tüm aracın işlerinin aksamasına sebep olur. Motorun alev alması tüm aracın alev almasını etkiler.

Araba hangi durumlarda yanar?

Bu saydıklarımız dışında trafik kazaları, sönmeyen sigara izmaritleri, LPG sistemli araçların potansiyel varlığı, araçların bakımlarının yapılmaması, araçların fren sistemlerinin aşırı ısınması sonrasında oluşan kıvılcımla açığa çıkan yangınlar, benzin hortumlarının aşınması sonucu yakıtın motora sızması sonucu alevlenme, Aküden elektrik sistemine fazla elektrik gelmesi, dışarıdan gelen etkenler, araç yangın sebepleri arasında sayılabilir.

Araç Yangınlarında Alınacak Önlemler

Araç yangınlarının sebeplerini biraz olsun inceledik. Bu incelenen sebepleri çevrede belki nadiren duymuş olabilirsiniz. Ancak aracın güvenliğini ön planda tutmak hem araç sahibi açısından hem de diğer insanların sağlığı ve güvenliği açısından önemlidir.

Bu yüzden mümkün olduğu kadar alınabilecek önlemleri üst seviyede almak gereklidir. Araç yangınlarında nasıl önlemler almalıyız, tedbir olarak ne tür araçları bulundurmalıyız? Bu tür soruların cevabını da inceleyelim.

  • Öncelikle araçta her ihtimale karşı bir adet yangın tüpü bulundurulmalıdır. Çünkü aracın ne zaman ve ne şekilde alev alacağı konusu muammadır.
  • Aracın düzenli kontrolleri yaptırılmalıdır.
  • Araçta LPG sistemi bulunuyorsa özellikle bu sistemler düzenli kontrol ettirilmelidir.
  • Araç güvenliği için ayrıca Kasko sigortası yaptırılmalıdır. Bunlar yapıldığı takdirde araç yangınlarının önüne büyük oranda geçilecektir.
Araba hangi durumlarda yanar?
Sigorta araba yanmasını karşılar mı

Araç Yangınları Sonrası Yapılabilecekler

Araba hangi durumlarda yanar? Araç yangınları esnasında birçok önlem vardır. Alınacak önlemler ile yangınların önüne geçilebilir. Peki, araç yangını önlemleri alınıp yine de bir araç yangını ile karşı karşıya kalındığında sonrasında ne yapılmalıdır?

Arabadaki yangın esnasında araca çok yaklaşmamalı, araçta bulunan yangın söndürme tüpü ile müdahale edilmeli, müdahale esnasında öncelikle can güvenliği ön planda tutulmalıdır.

Araç içinde ve dışında ayrıca ilk yardım müdahalesi olabilecek durumlarda bulunan insanlar varsa gerekli birimler bilgilendirilmelidir.

Sigorta araba yanmasını karşılar mı?

Sigorta şirketleri ihmal ve bakım eksikliği dışındaki yangınlardan oluşan zararı karşılar. Ancak  Aracın yanmasını  engellemek adına sigortalı gerekli tedbirleri ve kurtarma önlemlerini almak zorundadır. 

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat