Araba gaz yemiyor stop ediyorsa sakın bunları yapmayın!

Araba gaz yemiyor stop ediyorsa sakın bunları yapmayın!

Araba gaz yemiyor stop ediyorsa nedenlerini ve çözümlerini detaylıca öğrenmek için doğru yerdesiniz. Araba Neden Gaz Yemez sorusu başta olmak üzere araba gazı ile alakalı akıllara gelebilecek tüm soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik. Ayrıca yazımızın sonunda gaz yememe sorunun çözümlerini izleyebileceğiniz bir de video paylaştık. Daha iyi anlayabilmek adına mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Araba Neden Gaz Yemez?

Arabaların gaz yememesi esas itibariyle ciddi bir sorun olmanın yanında oldukça farklı nedenden kaynaklanan bir sorun olduğunu göstermektedir. Bunların en başında ateşleme sistemindeki arızalar gelmektedir. Eğer ateşleme bobininde bir problem bulunuyorsa yakıt yanma odasında yanmadan dışarı atılmaktadır. Bu durum da araç gaz yemiyor anlamına gelmektedir.

Araba gaz yemiyor stop ediyorsa
Araba gaz yemiyor stop ediyorsa

Ateşleme bobinindeki arıza otomobilin servisteki rutin kontrolü esnasında bu parçanın da kontrol edilmesi ve ortalama her 70-150 bin km de bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Araçların bir diğer gaz yememe sorunu ise buji kablosu ve bujilerden kaynaklı olabilir. Eğer araba çalışıyor ama gaz yemiyor ise buna buji kablosu ve bujilerdeki arızlarda neden olmaktadır.

Arabanın gaz yememesinin önemli bir başka nedeni de Filtre Tıkanıklığıdır. Bu durumda yakıt ihtiyacı karşılanamamaktadır.

Araba gaz kesiyorsa pompa ve basınçta sorun yaşanıyor olabilir. Yakıt pompa bar değeri belli bir seviyenin altına düştüğüne bu sorun yaşanmaktadır.

Benzinli araba gaz yemiyor ise bunun nedenlerinden bir tanesi de Rölanti Valf’i ve Motorundaki arızalardır. Bu gibi durumlarda araçların teklemesi söz konusudur. Bu parçanın kontrol ettirilmesi şarttır. Aküde bulunan bir problem de araba neden gaz yemez sorusunun cevaplarından biridir.

Gaz Kelebek Adaptasyonu

Katalitik Konvektörün tıkanması ya da dağılmasıyla atık gaz dışarı atılamaz ve motorun çalışmasında engel oluşturur. Bu problem dizel araba gaz yemiyor devir yükselmiyor sonucunu doğurmaktadır.

Dizel araba giderken gaz kesiyorsa mazot enjektörlerinde tıkanmalar ve arızalara işaret ediyor olabilir. Yakıtın, yanma odalarına yeterince ulaşamaması sonucu araba boğulma ve gaz yememe sorunu meydana gelecektir.

Arabam Gaz Yemiyor Çözümü nedir?

Araba gaz yemiyor tekliyor ise yapılması gereken ilk şey tabi ki araçla alakalı her ciddi problemde olduğu gibi uzmanında yardım istemek olacaktır. Aracın beynindeki arıza kodları serviste okunarak araçtaki sorun net bir şekilde tespit edilecektir.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat