Araba amblemleri ve isimleri – 30 ünlü Araba markasının logoları

Araba amblemleri ve isimleri – 30 ünlü Araba markasının logoları

Araba amblemleri ve isimleri, Araba markalarının logoları hakkında detaylar yazımızda. Araba amblemleri özellikle kullanıcıların akıllarında yer edinmek ve tanınmaları için kolaylık sağlamaktır. Bu yüzden araba markaları logo tasarımı yaparken bunu göz alarak , her detayı düşünerek oluşturmaya çaba sarf ettiklerini söylemek zor değil.

Araba amblemleri ve isimleri oluşturulurken tarihsel geçmişlerini de baz alarak ünümüze kadar değişmeden gelmektedir. Araba amblemlerinin ilginç hikayelerini sizler için sıraladık.

Araba amblemleri ve isimleri

Abarth

Araba amblemleri ve isimleri abarth
Araba amblemleri ve isimleri abarth

Markanın kurucusu olan Carlo Abarth’ın burcu olan akrep arabanın amblemi olarak karşımıza çıkarken ayrıca İtalya bayrağı renklerine yer verilmiş durumda. Amblemdeki kırmızı ren e İtalyanların ulusal yarış rengini temsil etmekte.

ACURA

Araba amblemleri ve isimleri acura
Araba amblemleri ve isimleri acura

Acura markası NSX ve çift turbo hibrit V6 olan modelleri üreterek spor araba üreticisi olarak bilinmektedir. Acura 1986 yılında Japonya’da kurulmuştur. En çok öne çıkan modelleri ise şunlardır.

  • Acura MDX,
  • Acura RDX,
  • Acura RL,
  • Acura TL,
  • Acura TSX,
  • Acura CSX,
  • Acura RSX,
  • Acura NSX

Alfa Romeo

Alfa markası Anonima Lombardo Fabbrica Automobili’nin kısaltması olarak karşımıza çıkarken, Romeo da şirketin 1915 ten sonrası sahibi Nicola Romeo’dan gelmektedir. Alfa markasının logosu Milano şehrinin sembollerini temsil etmektedir. Bİr tanesi kızıl haç diğeri de , ilk Haçlı Seferi’nin zaferi simgelemektedir.

Araba amblemleri ve isimleri alfa romeo
Araba amblemleri ve isimleri alfa romeo

Audi

Audi markası diğer iki ünlü Alman markasının arkasında gibi gözükse de Şirketin tarihçesi 1899’a dayanmaktadır. August Horch’un Almanya’nın Köln şehrinde kurulan şirketin amblemi de 1932’de şirketin yeni ortakları olan Audi AG-DKW, Wanderer ve Horch ile birleşmesi sonucu ortaya çıkıyor.

Araba amblemleri ve isimleri audi
Araba amblemleri ve isimleri audi

Bentley

Bentley Şirketi kurulduğunda uçak motoru üretiyordu. Uçağı anımsatan kanatlar ve baş harfi B nin büyük yazılışı araba amblemi olarak karşımıza çıkıyor.

Araba amblemleri ve isimleri audi bentley
Araba amblemleri ve isimleri audi bentley

BMW

BMW şirketi de uçak üreterek piyasaya çıkmıştır ve Bavarian Motor Works baş harflerinden oluşmaktadır. Ambleminin iç kısmında yer alan mavi gökyüzünü beyaz renk ise uçağın pervanesi simgelemektedir.

Araba amblemleri ve isimleri BMW
Araba amblemleri ve isimleri BMW

Bugatti

Bugatti markasının önadı Ettore Bugatti nin baş harfleri olan EB dir. Bugatti şirketi, ortaklardan Ettore öldüğünde Volkswagen’in satın almasının ardından Ettore Bugatti’yi unutmayarak aynı amblemi kullanmaktadır.

Araba amblemleri ve isimleri BUGATTİ
Araba amblemleri ve isimleri BUGATTİ

Chevrolet

Chevrolet Markasının logosu ile alakalı ilk yorum kuruculardan William C. Durant’in duvarkağıdından esinlendiğidir.

Araba amblemleri ve isimleri Chevrolet
Araba amblemleri ve isimleri Chevrolet

Citroen

Fransız otomobil markası olan Citroen amblemini çift açılı çavuş simgesi oluşturmaktadır.

Araba amblemleri ve isimleri Citroen
Araba amblemleri ve isimleri Citroen

Ferrari

Ünlü İtalyan otomobil markası Ferrari’nin şahlanan at simgesi İtalyan kahramanı olan Francesco Baracca’nın uçağında yer alan attan esinlenmektedir.

Araba amblemleri ve isimleri ferrari
Araba amblemleri ve isimleri ferrari

Hyundai

Hyundai markasının logosu H harfi olarak görülse de esas olarak iki kişinin tokalaşması anlamındadır . Ve bu da üretici ve tüketici arasındaki güveni simgeler.

Araba amblemleri ve isimleri hyundai
Araba amblemleri ve isimleri hyundai

Jaguar

2.Dünya Savaşı’ndan sonra sürekli ileri hareketi simgeleyen Jaguar’ı kendine yeni isim olarak seçmiş markanın Logosu jaguardır.

Araba amblemleri ve isimleri jaguar
Araba amblemleri ve isimleri jaguar

LAMBORGHINI

Kurucusu Ferrucio Lamborghini, burcunu markanın amblemi yapmış ve boğayı seçmiş.

LOTUS

Şirket kurucusu Colin Chapman’dır. Sarı rengin anlamı parlak günler iken , yeşil rengin anlamı da İngiliz ulusal yarışında gelmektedir. Lotus yazısının üzerinde de Anthony Colin Bruce Chapman’in baş harflerine yer verilmektedir.

MASERATI

Bologna’da bulunan fıskiyeli havuz logoya yansıtılmıştır. Maserati kardeşler Neptün’ün deprem, fırtına ve atların tanrısı olmasından yola çıkarak, üçlü çatallı mızrağı da logo olarak seçmişlerdir.

MAZDA

Ahura Mazda Zerdüşt Tanrısıdır. Şirket adı kurucusu olan Jujiro Matsuda’dan gelmektedir. Mazda logosundaki yuvarlak form güneşi, M harfi ise Mazda’yı ifade etmektedir.

MERCEDES-BENZ

Karl Benz tarafından kurulmuş olan Mercedes-Benz şirketinin logosu “karada, havada, suda” fikrini simgeleyen yıldızdır.

MITSUBISHI

Araba markalarının logolarına Mitsubishi ile devam edelim. İsmine baktığımızda ‘Mitsu’, Japonca’da “üç” ‘Bishi’ ise, su kestanesi demektir. Kelime Japonca’da elmas anlamına da gelmektedir. Şirketin kurucusu Yataro Iwasaki, üç elmas şeklindeki sembolü şirketin amblemi olarak seçmiştir.

NISSAN

Nissan, Datsun’un yerini aldığında logo, güneşin doğuşunu simgeleyen Japonya bayrağını nitelendiriyordu. 1990’larda logo bugünkü gümüş halini aldı.

OPEL

1898’de kurulan şirketin logosu zeplin figürüdür. Daha sonra ise roket kullanılmaya başlandı. 1963 yılında son bir değişiklikle birlikte şimşek figürü hızı, onu çevreleyen çember ise güveni simgelemektedir.

PEUGEOT

Peugeot logosu iki ayağı üzerinde duran bir aslandan meydana gelmiştir. Peugeot ürünleri yüksek kaliteli olarak lanse etmek amacı taşımaktadır.

PORSCHE

Porsche’nin ambleminde yer alan siyah at, Almanya’nın Stuttgart şehrinin armasından alınmadır. Geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler de Württemberg köyünün flamasından alınmaktadır.

RENAULT

Renault’un amblemi modernliği simgelediği şeklinde ifade edilmektedir.

ROLLS-ROYCE

Rolls-Royce’un amblemi baş harflerinden oluşmaktadır. Önde duran heykel ise otomobilin ruhunu, sessiz ve göstermektedir.

SKODA

Skoda’nın ambleminde yer alan .Ok, hareketi tüyler de özgürlüğü temsil ediyor. Tüylerin içerisindeki göz ise tüylerin keskinliğini ifade ediyor. Yeşil renk yeni bir başlangıç demek.

SUBARU

Araba markaları ve logolarında sırada Subaru var: Subaru Logosundaki altı yıldız ortak şirketleri temsil etmektedir. Logonun fontundaki mavi renk ise Ülker takım yıldızından esinlenme.

TESLA

Araba amblemlerinde en çok merak edilenlerden biri de Tesla: Markanın ismi Nikola Tesla’dan. Logodaki T harfinin dik kısmı rotor direğini, eğri çizgi ise sabit bobinin bir kısmını temsil ediyor.

TOYOTA

Logodaki halkalar müşterinin ve markanın kalbini yansıtmakta, bunu çevreleyen oval ise güveni temsil ediyor. Birlikte de şirketin baş harfi ‘T’yi oluşturmaktadırlar.

VOLKSWAGEN

Almanca “halk” anlamına gelen “volks” kelimesi ve araba demek olan “wagen” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

VOLVO

Volvo Latince’de yuvarlanıyorum demektir. Volvo’nun amblemi firmanın ismi ile ok ve daireden meydana gelmekte. Mitolojide bunun karşılığı savaş tanrısı Mars’tır.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat