Ankara Mersin kaç saat sürüyor? Ankara Mersin arası kaç km?

Ankara Mersin kaç saat sürüyor? Ankara Mersin arası kaç km? başta olmak üzere bu güzergahta yolculuk yapacaklar için en iyi yol tarifi de yazımızda sizleri bekliyor. Ayrıca özel araçla gidecek olanlar için Ankara Mersin arası ne kadar yakıt tüketilir ve otobüs tercih eden vatandaşlarımız için de en iyi alternatifleri paylaşmış olacağız. Yazımızın sonunda ise Eğer otoban tercih edilmezse neler olacağı ile alakalı bir video bulunuyor. Mutlaka izlemelisiniz. Ama öncesinde kısa bir bilgi vermeye çalışalım.

Ankara Mersin Arası Kaç KM
Ankara Mersin Arası Kaç KM

Başkentimiz Ankara 5,663 milyon nüfusa sahip olmasıyla Türkiye’nin 2. büyük ilidir. Yüzölçümü 25.632 km² olan Ankara’nın coğrafi konumu ise 39.933333°N 32.866667°E GPS dir. İç Anadolu’dan güneye indiğimizde karşılaşacağımız illerden Mersin ise Akdeniz Bölgesi’nde yer alan ve 2020 ye göre nüfusu 1.868.757 dir. Yüzölçümü 15,620 km² olan Mersin’in coğrafi konumu ise 32°56″ ve 35°11″ doğu 37°26″ ve 36°01″ kuzey GPS dir. Gelelin yazımızın asıl konusu olan Ankara Mersin arası hakkında merak edilenlere.

Ankara Mersin arası kaç km?

Görselde de görüldüğü üzere Ankara Mersin arası yaklaşık 510 km dir. Eğer bu yolu özel araçla katetmek istersek yaklaşık 5 buçuk saat sürecektir. Ancak Ankara Mersin arası yolculuk otobüs ile ise 6 saat 30 dakika sürmektedir.

Ankara Mersin arası mesafeyi en kısa sürece yani uçakla almak istersek ile yaklaşık 381 kilometre olan havayolu mesafesi 1 saat civarında tutmaktadır. Peki özel araçla gidilmesi halinde otomobilin tüketeceği ortalama yakıt miktarından da bahsetmekte fayda var.

Ankara Mersin Arası Yakıt Tüketimi

Ankara Mersin arası mesafenin ortama 500 km olduğunu söyledik. Eğer dizel bir araçla bu mesafeyi alacaksak yaklaşık 30 litre (100 km de 6 litre civarı) harcamamız gerekir.

Ankara Mersin kaç saat sürüyor? Ankara Mersin arası kaç km?
Ankara Mersin kaç saat sürüyor? Ankara Mersin arası kaç km?

Ankara Mersin En iyi yol tarifi

Ankara – Tarsus Otoyolu/O-21 üzerinden en hızlı rota olarak karşımıza çıkmaktadır. Ana hatlarıyla yol tarifi yapacak olursak:

Karşıyaka’da Mevlana Bulvarı ve Ankara Konya Yolu/D750 üzerinden Ankara Çevre Yoluna çıkılır/O-20/E90

Bağcılar konumunda 151. Cd. hedefine gitmek için Ankara – Tarsus Otoyolu/O-21 rotasını izleyerek Adana-Erdemli Otoyolu/Adana – Mersin Otoyolu/O-51/E982 ara yolundan sonra Serbest Bölge/Liman yönündeki çıkış kullanılır.

Mersin’e gitmek için de 151. Cd. ve D400 rotasını izlenmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda Ankara Mersin arası kaç km, Ankara Mersin kaç saat? Ankara Mersin yol tarifi? Ankara Mersin arası ne kadar yakıt gider? gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Görüş ve yorumlarını lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın. İyi yolculuklar dileriz.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat