Almanya Telefonuna Bakan Sürücüleri Kamera ile Tespit Edecek

Almanya Telefonuna Bakan Sürücüleri Kamera ile Tespit Edecek

Araba kullanırken yapılacak en büyük hatalardan bir tanesi bir anlık bile olsa telefona bakmaktır. Ancak maalesef telefonlar bir uzvumuz gibi artık sürekli bildirimler, mailler, mesajlar bir gözümüzün telefona kaymasına neden oluyor. Telefona bakmak sebebiyle meydana gelen kazaları engellemek isteyen Almanya, Avustralya ve İngiltere'den sonra araç sürücüsünün araç kullanırken telefonunu kullanıp kullanmadığını tespit edebilen özel kameralar kullanan bir başka ülke oluyor.

Bu tür kameralar ve tespit sistemleri polislerin de işini oldukça kolaylaştıracak teknolojiler. Çünkü günümüzde bir polis memuru ancak gözü ile tespit edebilirse, ilgili sürücüye cezai işlem uygulayabiliyor.

Yeni kameralar, geçen herhangi bir aracın ön camına "bakarak" çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğrafları anında analiz etmek için yapay zeka kullanıyor. Vinç köprülerine veya portatif treylere monte edilebilen kameralar, araçlar 300 km/s hıza kadar hareket etse dahi her türlü hava koşulunda ve bulanıklık olmadan fotoğraf çekebiliyor.

Yazılım daha sonra fotoğrafları gerçek zamanlı olarak inceler ve sistem, elinde telefon olan herkesi bir kontrolöre (insan) bildirir.

Bu tür kameralar almanyanın Rheinland-Pfalz eyaletinde denendi ve yetkililer, kameralardan birinin bir saatlik operasyonda 10 suçlu tespit ettiğini duyurdu.

1 Haziran'dan itibaren Trier sokaklarında kameraların üç aylık bir pilot çalışması gerçekleştirilecek ve ardından Mainz'de bir test çalışması yapılacak. Kameranın tespit ettiği sürücülere 100 Euro ve 1 derece ceza verilirken, polis, kameraların kullanılmasıyla sürücülerin direksiyon başındayken telefon kullanmayacaklarını umdukları için tedbirin tahsil edilemeyeceğini vurguluyor.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat