Adblue Nedir ? Adblue ne işe yarar ?

Adblue Nedir ? Adblue ne işe yarar ?

AdBlue nedir ? sorusu başta olmak üzere tüm detaylar bu yazımızda. AdBlue nin içinde ne var merakını da ortadan kaldıracağız.

Adblue ne demek ?

Bilindiği gibi otomobil sektöründeki yenilikler gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle emisyon salınımı konusundaki hassasiyetler üzerinde duran geniş kitleler sayesinde çevreye duyarlı otomobil üretimi de oldukça yükselmiş durumda. Tabi ki zararlı gaz salınımını en aza indirmek için daha fazla gayret göstermek ve çözümler üretmek gerekir. İşte bu adımlardan öne çıkan bir tanesi de adblue. 

Dizel araçlarda AdBlue ne işe yarar ? AdBlue nin içinde ne var ?

Adblue için söylenmesi gereken ilk şey bir yakıt olmadığıdır. Adblue bir çözeltidir ve hammaddesi %32,5 i temizlenmiş üre ve %67,5i saf sudur. İlk çıktığı zamanlarda genellikle kamyon, tır, yolcu otobüsleri gibi araçlarda kullanıldı. Fakat daha sonra adBlue nedir Mercedes gibi binek arabalarında da tercih edilmeye başlandı.
Çevre kirliliğine karşı önemli bir atılım olarak görülen bu çözelti Euro 6 Emisyon Standartları kuruluşu tarafından da Avrupa Birliği ülkelerinde zorunlu hale getirilmiştir.

Adblue nasıl çalışır ?

AdBlue ne işe yarar diye açıkladıktan sonra şimdi de nasıl çalıştığına bakalım. SCR sistemi (Seçici katalitik indirgeme ) bulunan araçların kullanabileceği bu emisyon sıvısı, egzoz gazındaki azot oksitin azaltmaktadır.

Yüksek bir sıcaklığı olan egzoz gazları üzerine püskürtüldüğünde çözelti amonyağa dönüşür ve dizel yandığında oluşan nitrojen ile tepkime oluşturur. Bu sayede atık gazlar parçalanır ve su buharı haline geçer. Araçlardaki Filtre sistemin yetersiz kaldığında SCR katalizörü Adblue sıvısı ile birlikte çalışmaktadır. Böylece zararlı azot oksit gazlarının egzozdan çıkmasını ve atmosfere karışmasına engel olur. Adblue çözeltisi , emisyon değerlerini yüksek oranda düşürmüş olur.

Bir depo AdBlue kaç km gider, AdBlue tankı kaç litre?

Adblue Nedir ne işe yarar
Adblue Nedir ne işe yarar

AdBlue benzin istasyonlarında satıldığı gibi yetkili servislerde de dolum yapılabilmektedir. Basit şekilde bir dolumu olduğundan sürücüler de kendileri yapmaktadırlar. Adblue çözeltisinden, her 1000 kilometre için ortalama 1 litre gitmektedir. Ortalama 60 litre AdBlue tankı doldurulduğunda ise 10 bin ile 15 bin km gidilebilmektedir.

AdBlue bitince ne olur ?

Adblue bittiğinde otomobili çalıştırmak mümkün değildir. Otomobillerdeki ikaz sistemi tankta bulunan emisyon sıvısı azalırsa uyarmaktadır. Adblue dolum kapağı, genelde dizel yakıt kapağının yanındadır. Dolum işlemi sırasında otomobilin mutlaka kapalı konumda olması gerekir.
Dolum işlemi sonrası artan sıvı da saklanabilmektedir. Adblue sıvısı, -11 derecede donmaya başlar. Ancak normal hava koşullarına dönüldüğünde yeniden kullanılabilmektedir. İdeal saklama derecesi ise -6 ile 25 derece olan Adblue, Güneş ışığından uzak ve temiz bir halde 1 yıl boyunca kullanıma hazır haldedir.

Mazot deposuna AdBlue konursa ne olur?

AdBlue dizel tankına koyulmaz. Çünkü motora tamir edilemez zarar verme ihtimali yüksektir. Yanlışlıkla yapılırsa araç deposunun usta bir şekilde dışarı pompalanması zorunludur. 
Takip edilmesi gereken yazılar: 
Adblue Nedir ? sorusu başta olmak üzere bir çok soruyu cevaplandırdığımız yazımızın altına lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat