20 Bin'e Yakın Hyundai Ioniq 5 ve Kia EV6 geri çağrıldı

20 Bin'e Yakın Hyundai Ioniq 5 ve Kia EV6 geri çağrıldı

Hyundai ve Kia, arabalar durduğunda devreden çıkabilen ve araçların kayma ve kazaya neden olma riskini artıran park freniyle ilgili bir yazılım sorununu çözmek için ABD'de 10.729 Ioniq 5 ve 9.014 EV6'yı geri çağırıyor.

Otomobillerde kablolu vites değiştirme sistemi, vites kontrol ünitesi (SCU) ve elektrikli park freni aktivasyonu bulunur. Araç kapalı ve park halindeyken bir voltaj dalgalanması meydana gelirse, yukarıdaki aktüatör SCU'dan yanlış bir komut sinyali alarak park freninin anlık olarak devreden çıkmasına neden olabilir. Bu da arabanın eğimli bir konumda doğal olarak hareket etmesine ve ciddi bir kazaya sebep olabilir.Kia ve Hyundai aynı zamanda, kablosuz güncelleme yoluyla yapılacak yeni yazılım yüklenerek sorunun çözülebileceğini belirtiyor.

hyundai ioniq 5 önden görünüş

Hyundai Türkiye Genel Müdürü Murat Berkel'in yaptığı açıklamaya göre ise Hyundai Ioniq 5 Haziran 2022 itibariyle Türkiye pazarında satışta olacak. Avrupa’da çok fazla ilgi gören tamamen elektrikli otomobilin birçok yenilikçi özelliği bünyesinde barındırıyor. Bu çevre dostu elektrikli otomobil aynı zamanda dünya genelinde yılın otomobili olma unvanına sahip. Bu nedenle Koreli otomobil üreticisinin en büyük gurur kaynaklarından bir tanesi. Ancak ABD'de meydana gelen bu geri çağırma durumu türkiye ve avrupa'da aracın piyasaya sürülmesini geciktirip geciktirmeyeceği ile ilgili ise henüz net bir haber söz konusu değil

Hyundai Ioniq 5 hem modern hem de Retro esintileri bünyesinde barındıran bir tasarıma sahip. 5 koltuklu bir hatchback olsa bile diğer hatchbackler'den ayrılan bir araba. Bu model daha çok bir SUV modelini andırıyor. Sıradışı bir tasarımı olan Ioniq 5, minimalist LED farlara sahip. Üç metrelik dingil mesafesine sahip olan elektrikli araç, 20 inçlik alaşımlı jantlara sahip.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Bir cevap yazın

Kapat